همه چیز درمورد چمن مصنوعی

تعداد بازدید : 689
نویسنده خبر :
منبع : http://foamino.com/everything-about-artificial-grass
22 1398 مهر

مواد اولیه چمن مصنوعی : کیفیت مواد اولیه هر محصول، کیفیت نهایی محصول تولید شده و در نهایت عملکرد آن محصول را تعیین می می کند. برای چمن مصنوعی نیز این قاعده به کار گرفته می شود. چمن مصنوعی از بخش های گوناگونی تشکیل شده است. پشتی چمن مصنوعی و تیغه های چمن (الیاف)

هرچه کیفیت مواد اولیه به کار رفته در چمن مصنوعی بهتر باشد، چمن مصنوعی تولید شده دوام و ماندگاری بیشتری دارد.

تیغه های چمن مصنوعی (الیاف چمن) : الیاف چمن مصنوعی از نایلون و یا پلی پروپیلن ساخته می شوند. تیغه های چمن مصنوعی به روش های مختلفی تولید می شود. برای مثال یک ورق نازک از تیغه تولید می شود و سپس به نوارهای کوچکی برش داده می شود.

پشتی چمن مصنوعی : پشتی چمن مصنوعی را از لاستیک و یا پلی استایر تولید می شود. از مهم ترین نکات در تولید پشتی چمن مصنوعی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • قابلیت بازیافت مواد اولیه پشتی چمن مصنوعی
  • حفظ رنگ و ماندگاری در برابر اشعه خورشید و ماورای بنفش
  • مقاومت بالا در برابر سایش

چمن مصنوعی چگونه تولید می شود؟

همانگونه که پیشتر ذکر شد، در ابتدا روند تولید چمن مصنوعی ، همانند تولید فرش های کارخانه ای بود. اما با گذشت زمان این روند نیز تغییر یافت. تا اکنون که تولید چمن مصنوعی با استفاده از جدیدترین فناوری های به صورت کاملا اختصاصی انجام می شود.

در مرحله اول از تولید چمن مصنوعی  باید مواد اولیه موردنیاز را در یک قیف ترکیب کنید. بعد از اینکه مواد اولیه کاملا با هم ترکیب شدند، رنگ سبز را به ترکیب اضافه می کنیم.

ترکیب شکل گرفته برای گرفتن قوام ضخیم، درون یک دستگاه میکسر ریخته می شود.

پس از آنکه مایع تغذیه شده به میکسر ضخامت و قوام مورد نظر را به خود گرفت، آن را به یک اکسترودر می دهیم. خروجی این دستگاه یک رشته بلند و نازک از چمن می باشد.

رشته های به دست آمده از دستگاه اکسترودر را منظم در کنار هم قرار می دهیم.

مرحله بعدی و البته نهایی چمن مصنوعی کاملا شبیه به تولید فرش صنعتی است. تمامی نوارهای به دست آمده با استفاده از دستگاه های چمن بافی (که بسیار شبیه دستگاه های فرش بافی عمل می کند) به پشتی چمن متصل می شود.

بعد از اتمام این مراحل، چمن مصنوعی ما تولید شده و آماده ارسال به نمایندگی های فروش چمن مصنوعی می باشند.

نصب چمن مصنوعی

نصب چمن مصنوعی به اندازه تولید آن اهمیت بسیار بالایی دارد. به گونه ای که اگر کوچکترین خطایی در روند نصب چمن مصنوعی صورت گیرد، کیفیت چمن مصنوعی تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. بنابراین پیشنهاد فومینو برای شما این است که نصب چمن مصنوعی را به کارشناسان مجرب واگذار کنید و از انجام شخصی این عمل پرهیز کنید.

کنترل کیفیت چمن مصنوعی

در حال حاضر چمن مصنوعی جز لاینفک ورزشگاه ها و استادیوم های فوتبال است. فوتبالیست ها نیمی از زندگی خود را روی چمن مصنوعی می گذرانند. بنابراین اطمینان از کیفیت چمن مصنوعی یکی از مهم ترین مسائل مورد توجه کارشناسان ورزش شده است. برای تست چمن مصنوعی آزمایش های متعددی ساخته شده است. در سال 1994 انجمن ASTM لیستی از آزمایش های استاندارد چمن مصنوعی را ارائه داد.

آزمایش های تعریف شده در این استاندارد شامل موارد زیر می باشد:

  1. آزمایش پارچه پشتی چمن مصنوعی
  2. آزمایش تیغه های چمن مصنوعی (رشته یا الیاف چمن) به منظور تعیین کردن میزان نیروی لازم برای جداکردن رشته های چمن مصنوعی از پشتی آن. در این آزمایش میزان چسب استفاده شده در چمن مصنوعی اندازه گیری می شود.
  3. مقاومت چمن مصنوعی در برابر قطعات فلزی تیز مانند چاقو
  4. میزان سایش چمن مصنوعی
  5. میزان ضربه پذیری چمن مصنوعی
  6. سایر آزمایش ها مرتبط به کیفیت مواد اولیه، دستگاه های تولید چمن و نحوه درست تولید چمن مصنوعی می باشد.

بازیافت چمن مصنوعی

در ابتدا چمن مصنوعی تجزیه و یا بازیافت پذیر نبودند. همین امر موجب اعتراض کارشناسان محیط زیست به استفاده از چمن مصنوعی شد. در حال حاضر چمن های مصنوعی موجود در بازار کاملا بازیافت پذیر هستند. اما نمی توان دیگر از آن ها به عنوان چمن مصنوعی استفاده کرد. بعد از فرسوده شدن چمن مصنوعی می توان محیط را پاکسازی و چمن مصنوعی فرسوده را برای تولید محصولات دیگر بازیافت کرد.


چمن مصنوعی در ایران - العشب الاصطناعي في إيران - Artificial Grass in Iran

مقالات مرتبطچمن مصنوعی در ایران - العشب الاصطناعي في إيران - Artificial Grass in Iran

نظراتـــــــــ